Povolanie: Rogue

Rogues, vždy ľstiví, vždy nevidení špehovia sa vždy osvedčili vďaka potrebe neustáleho prísunu informácii. A tak horda i aliancia vždy s radosťou využívali ich služby. Potreba generálov vedieť o krokoch nepriateľa ešte pred samotnou akciou zaručila organizáciam ako SI-7 (aliancia) a Ravenhold (neutral) vždy dostatok práce.

Štýl hry: Rogue sa vždy vyznamenal v súbojoch ako zdatný súper, široká škála stunov a daze abilít mu umožnuje zvládnuť aj viac cieľov naraz. Kedže sú všetky roguove ability instantné je v boji rýchly a je nutné mať tomu zodpovedajúci postreh a reflexy. Rogue je tiež jedinou classou ktorá vie vyrábať a používať jedy. Od ich použitia a kombinácie častokrát závisí výsledok súboja. Veľkou výhodou je tiež možnosť používať dve zbrane naraz, z čoho vyplíva vyskoký dps(damage za sekundu). Ak ste šikovní tak budete schopní obstáť v boji s akoukoľvek classou. Rogue nemá manu, využíva energiu. Tej má štandardne 100(s talentom a equipom max 120). Každá útočná abilita potrebuje energiu, preto je vhodné počas boja hospodáriť s energiou tak, aby ste čo najmenej využívali klasický boj bez abilít. Talentové stromy rogua sú veľmi vyrovnané, nedá sa hovoriť o slabšom či silnejšom. Je len na vás ktorému dáte prednosť(prípadne vhodnej kombinácii).

Prehľad talentov:
Assasination: Tento strom je špecializovaný na „ukončovacie údery“, ktoré sú závislé na combo bodoch. Tie získavate z určitých abilít, pri ktorých používaní pridávate body na cieľ(max 5 bodov). Od počtu bodov bude závisiet damage alebo trvanie ukončovacieho úderu. Zaujímavý je tiež poison bonus z talentov v tomto strome: vyššia šanca aplikovať jed a vyšší dmg proti otráveným cieľom.
Combat: Ak investujete talenty do tohto stromu budete odmenený vyšším dps z klasických úderov. Taktiež si v ňom môžte zvoliť špecializáciu na určitý typ zbrane (dýky, palcáty, meče). Hráč s touto špecializáciou väčšinou začína útok zo stealthu stunom, nie priamym dmg, a po zozbieraní ďalších combo bodov neustále stunuje obeť.
Subtlety: V tomto strome sa prejavuje čistá podstata rogua. Nižšia šanca na odhalenie, vyšší pohyb v stealthe a bonus k prvým útokom zo stealthu spolu s bonusom ku kritickému útoku robia tohto rogua „špecialistu“ na classy ako sú mág a warlock. Úžasne vysoký dmg z prvého úderu vďaka ability ambush spôsobí nejednému mágovi vrásky na čele. Čerešničkou na torte je posledný talent Shadowstep, ktorý vás portne za cieľ s bonusom k pohybu a dmg(použiteľný aj bez stealthu).

Používa zbrane:
Dýky
jednoručné kladivá
jednoručné meče
pestné zbrane
pušky
luky
kuše
hádzacie zbrane

Dostupné rasy:
Aliancia: človek, trpaslík, gnom, night elf
horda: blood elf, troll, orc, nemrtví

Dostupné typy brnenia:
Koženné (leather)
Látkové (cloth)

Výhody:
– schopnosť byt neviditeľný
– rýchly boj vďaka rýchlym zbraniam a instant abilitám
– vysoká šanca na úhyb a kritický úder
– široká škála stunov a daze abilít
– schopnosť nosiť v zbrane v oboch rukách
– ako jediný class vie vyrábať a používat jedy

Nevýhody:
– slabý armor kvôli koženému brneniu
– neovláda žiadne buffy (podporné kúzla)
– neschopnosť liečiť sa počas boja (len potiony a bandáže)
– nevýhoda v bojoch proti classom v plátenej zbroji(paladin zvlášť)

Hra za rogua je pre mňa srdcovou záležitosťou. Rýchle získavanie levelov, možnosť byť nevidený je zvlášť výhodné v questoch kde je potrebné zabiť určeného moba, vybrať mrtvolu a rýchlo zmiznúť v tieňoch. Som skor pvp orientovaný hráč, a preto mám viac skúseností z bojov a tomu som venoval aj pár riadkov na záver.

Zvlášť lahodné boli vďaka špecializácii subtlety a ability ambush súboje s nič netušiacimi mágmi. Boje trvajúce 5 sekúnd či instant killy mágov s plným životom neboli výnimkou. To samozrejme neplatí na lvl 70, no dmg, ktorý uberie „handrákovi“ (prepáčte za výraz) 2/3 hp poteší azda každého. Naopak problémy mávam s paladinmi a warriormi. Tu mi výrazne pomáha vysoká hodnota dodge (úhybnosť), kombinovaná s abilitou evasion, ktorá vám pridá k šanci na úhyb po dobu 15 sekúnd ďalších 50%. Na levely 70 sa k warriorovi a paladinovi žiaľ pridal aj priest. V boji s priestom častokrát vyhrám len vďaka potionu, pretože skúsený priest vďaka ability Power Word: Shield (trvá max 30 sekúnd a pohltí max 1455 dmg) je viac než vyrovnaný súper. Dôležité je naučiť sa správne používat jedy a skilly, ktoré máte k dispozícii napríklad (sap, vanish, evasion, kidney shot, blind a iné), rovnako aj silné stránky dominantného talentového stromu.

Taký je svet world of warcraft, kde nikto nepopiera dôležitosť equipu no skúsenosti a štastie často vyhrajú boj aj s lepšie vybaveným súperom.

– Malphigi

Štatistiky

Rasa Strenght Agility Stamina Intelect Spirit Životy Energy
Dwarf 23 19 24 19 19 85 100
Gnome 16 26 20 24 20 45 100
Human 21 23 21 20 21 55 100
Night elf 18 28 20 20 20 45 100
Orc 24 20 23 17 23 75 100
Troll 22 25 22 16 21 65 100
Undead 20 21 22 18 25 65 100

Redakcia: Prísny zákaz kopírovania článkov!

Linda a kľúč od Andary