Povolenia: Hunter (Lovec)

Základnou črtou každého huntera je jeho luk (alebo iná ranged weapon – gun alebo crossbow), výška jeho agility a pet, ktoré ho dopĺňajú a robia z neho silné ymba povolanie. Keďže hunter je zameraný na silné zásahy s ranged weapon, potrebuje peta na udržanie si aggra. Pet je huntovým silným protipólom, ktorý ho vyrovnáva. Hunter je povolanie samo o sebe špecializujúce sa na boj zdiaľky. Akonáhle pet zlyhá a mob, prípadne nepriateľský hráč, sa dostane na blízkosť melee weaponov, hunt začína rýchlo strácať svoj život. Avšak nie je hunter ako hunter…

V novom update článkov pre talenty na lvly 80, etc, sa budem snažiť napísať niečo viac o jednotlivých talentových stromoch a techník boja, ktoré sa dajú využívať.

Techniky boja

Ako prvé si musíte uvedomiť, ako chcete bojovať. Na blízko? Na diaľku? Predtým, než sa začnete diviť, o čom splietam, vám niečo vysvetlím. Hunter má na výber z dvoch možností útokov, podobne ako shaman alebo druid. Pochopiteľne, že má predpoklady na boj na diaľku, ale ani boj zblízka nie je na zahodenie.

Boj na blízko – melee attack

Zakladá sa na jednom – nabehnete na terč a dávate ho zbízka, sem tam odbehnete ďalej, aby ste mohli vystreliť nejaký ten sting alebo Aimed Shot. Potrebuje veľké množstvo strength/agility astaminy. Môžte si vybrať – agility dodáva armorzvyšuje oba druhyattackov (ranged aj melee) a samozrejme zvyšuje šancu dodge. Strength sa označuje ako alternatíva, ak nedokážete zohnať agility. Ak však zvolíte strength, ste odsúdený na zabíjanie nepriateľov melee attackom naveky O.o….preto pokiaľ nemusíte, nezbierajte ju…

Ďalej potrebujete manu. Môže sa zdať, že nie veľa, keďže útoky na blízko nežerú prílišné množstvo many, avšak musíte si uvedomiť, že nebudete mať príliš čas si ju v bg obnovovať. Dá sa použiť Aspect of Viper, aby vám udržal mana bar plný, čím sa ale obmedzíte v používaní iných aspektov. Minimálne množstvo many na 70lvl je 4000ideálne je okolo6000 many. Na lvl 80 je každý status o niečo vyšší – myslím, že minimum by mohlo byť orientačneokolo 12 500 many, hoci pravdaže to záleží od osobných požiadaviek.

Takisto môžete využiť aj spôsob, kedy najdôležitejšími atribútmi sú agility/stamina, ďalej nasleduje spirit a potom manaSpirit zaručí vám a vášmu petu rýchlu regeneráciu života a many aj počas boja, čo sa vždy zíde.

Boj na diaľku – ranged attack

Toto je štýl zabíjania, na ktorý je hunter stvorený. Strieľať do terča, a ak sa náhodou priblíži, zabaviť ho petom, alebo spomaliť či úplne zastaviť. Na to je pár abilít/spellov (counterattack, wing clip, wyvern stingtrapy a samozrejme váš pet), ktoré využívajte veľmi rozumne.Zastavte nepriateľa a potom odbehnite ďalej, aby ste mohli doňho opäť strieľať. Alebo, naopak, pribehnite bližšie, na dostrel Scatter Shotu, keď sa vám zdá, že sa vám to vymyká spod kontroly a potrebujete si byť istí, a kým bude pod vplyvom Scatter Shotu, trapnite ho a môžte začať naťahovať Aimed Shot v bezpečnej vzdialenosti :)…

Takže nastali mierne zmeny v talentových stromoch…..a tak ich tu niektoré spomeniem :D…Takže hunter sa môže ‚prekvapivo‘ špecializovať na 3 atribúty boja:


BEAST MASTERY.

Postavte medzi vás a nepriateľov svojho peta….donúťte ich brať ho ako skutočné ohrozenie svojho života. Váš pet je jadro vašej sily….teda pokiaľ vám neutečie O.o…

Zvolili ste si beast mastery? Máte možnosť bojovať na diaľku z bezpečnej vzdialenosti, kým váš pet urobí polovicu práce za vás (a nebolo by to prvý raz, čo aj väčšinu..), alebo pridať sa k svojmu druhovi a mlátiť sa hlava-nehlava na blízko. Výber je len na vás. Jednoznačne potrebujete množstvo agility a staminy kvôli vášmu petovi, takistoveľký spirit (aby ste vy ani pet mimochodom neskapali pre pár DoTiek) a stredne veľa many. Tu vás musím upozorniť, milovníci zvierat, že pokiaľ nemusíte, nekroťte si zvieratká s vysokým intellectom a množstvom many, pretože ak si necháte potvorku, ktorej ostala mana aj po tamnutí a dokonca má aj vlastné spelly(ktoré fungujú na manu, nie na focus), nebude sa vám príliš páčiť, keď tú manu minie. Totižto vďaka skroteniu vzniká puto a keď pet manu nemá, proste začne cicať tú vašu ako nejaký kvalitný viper sting a kým sa nazdáte, väčšina vašej many sa objaví v manabare vášho peta…..Myslím, že tento druh petov má aj vlastný názov, ale nejako ma nenapadá…..

Vychytávky v BM talentoch sú jednoznačne zvýšenie HP vás a vášho peta, váš armor, zvýšenie dmgu,ktorý spôsobíte nepriateľom, zlepšenie aspectov (aspect of hawk, dragonhawk, monkey, etc), zvýši vašu rýchlosť – na mountovi alebo s aspectom. Takisto pridáva niekoľko abilít, ako sú napr.Intimidation, Bestial Warth, The Beast Within (všetky tri na seba nadväzujú), takisto novo pridanýAspect Mastery je zaujímavý, a samozrejme, najlepší talent z BM sa volá Beast Mastery, ktorý pridá vášmu petovi 4skill pointy a vám umožní skrotiť si beasty označené ako Exotic. Ako už ste si iste všimli, BM je zameraný na aspecty a petov, od ktorých sa odvíjajú všetky talenty.


MARKSMANSHIP

Chcete byť zručným strelcom? Vpáliť medzi haldu nepriateľov srmrtiacu strelu a nikdy neminúť? V tom prípade….bohužiaľ….radšej prestaňte hrať wowko a prejdite na hry, ktoré nie sú online….O.o …Avšak marksmanship talenty vám zaručene zvýšia váš ranged dmg a všetko s tým spojené. Pokiaľ investujete do tohto talentového stromu aspoň 40pointov, budete hunter na diaľku. To znamená, žebudete potrebovať veľa a veľa staminy, aby sa náhodou nestalo, že si vás vytipuje nejaký shamaník, warr alebo rogun a vy sa spamätáte po riadnom údere až u spirit healera. Takisto by sa zišlo nejaké to att. power navyše, či už v takejto surovej forme (niektoré itemy majú len zvýšenie att. Power, nie agility, preto jej je síce viac, ale nepridá vám armor ani dodge), alebo ako agility. Myslím, že osobne je pre marskmanshipa lepšia možnosť att. power bonusu, pretože je číselne takmer vždy vyšší ako bonus agility v itemoch, hoci agility vám pridáva viac vecí. Takisto je vhodné mať manu, na 70lvl byminimum malo byť okolo 5000bodovSpirit by sa tiež zišiel, no nie je životne dôležitý ako u beast mastery. A o strentgh ani nerozmýšľajte. Hunter sám o sebe ju príliš nepotrebuje, načo mu je predsa zvýšenie melee attacku, keď má talenty v marksmanshipe?

Určite investujte svoje talent pointy do vecí sko Aimed Shot(táto abilita je povinná výbava každého huntera), Readiness(ktorý bol kedysi najvyšším skillom survival talentov, no nejako ho preradili O.o),Trueshot Aury, Silencing Shotu, alebo finálneho skillu v marksmanshipe Chimera Shote. Marksmanship je jednoznačne na vylepšenie dmg s ranged weaponmi, zvýšenie ranged dmg abilítzvýšenie att. poweru. Váš pet a vysoký dmg vám zaručia výhru nad akoukoľvek classou, dokonca aj nad toľko preceňovanou Death Knight, pokiaľ si nepriateľov udržíte v bezpečnej vzdialenosti od svojho pixelovaného tela…:) Slabou stránkou (veľmi slabou) je melee attack, takže survivali a beastmasterovia, vpred!

SURVIVAL

Survival, to je môj život…. Pohybovať sa nikým nevidený na mape, vždy prežiť za každých okolností, klásť pasce a nenazdajky útočiť na nič netušiacich hráčov, na to je stvorený tento talent strom(nebol nad pocit, keď som nabehla medzi nepriateľov s poslednými 1200hp, zapla deterrence a dívala sa, ako ma žiadny warr či rogun netrafí a behom 3 sekúnd som všetkých znehybnila counterattackom a potom so smiechom utekala po vlajku a zmizla z mapy xD). Podstatou survivalu je mať v zálohe vždy niečo, čo nepriateľa dorazí. Máte Aspect of the Beast a nikto vás nezbadá na mape, máte možnosť znehybniť cieľ a v pokoji sa pripraviť na boj….máte šancu vyhrať…teda pokiaľ niekto neprekvapí vás O.o….Survival je niečo medzi bojom na blízko a bojom na diaľku, čiže ak sa k vám náhodou dostane warr či rogun, nezúfajte. Ako survivalista budete mať o niečo viac abilít, ktoré vás dostanú do bezpečnej vzdialenosti. Určite budete potrebovať veľa agility, aby ste zvýšili svoj armor, zvýšili att. power a zvýšili šancu, že uplatníte na nepriateľove útoky zblízka dodge. Ďalej nasleduje stamina,pretože akokoľvek to môžete popierať, hp robí svoje amŕtvy nechce byť nikto. A nakoniec spirit amana. Spirit je dobrá vec, najmä ak v bg na vás nabehne warr so svojim Charge a budete si musieť po boji život rýchlo obnoviť bez jedenia. Minimum many, ktoré by survival hunter mal mať, je okolo4600 na 70lvl, a orientačne 15 000 na 80lvl najmenej. Takisto sa vždy zíde att. power, ako pri takmer každej classe, takže ak budete mať možnosť, určite ho zaraďte do svojho rebríčka.

Blizzard sa nám stará o zábavu, pár talentov pomenil, niektoré odstránil a pár nepochopiteľných pridal. No to nič, že Deterrence zrejme viac neexistuje, Readiness sa presunulo d Marksmanshipu (aj keď to bol finálny talent za survival O.o), etc. Podstatné je, že sa pridali ďalšie nové a niektoré sú celkom obstojné….Takže si ich omrknime. Každý hunter, aj keď nie je Survival, by mal skúsiť Hawk Eye, pretože zvyšuje váš dostrel. Ďalej zaujímavé ability súCounterattack, Wyvern Sting, Scatter Shot (ktorý sa nejako ocitol v survivale), Resourcefulness (znižuje manu potrebnú na všetky trapy a melee ability a znižuje cd všetkých tráp), Trap Mastery a finálny talent Explosive Shot. Survival vám vylepší trapyzvýši počet HPzníži manu potrebnú na trapy a melee ability, zvýši agility, att. power, parry rating, zníži dmg, ktorý dostanete, zvýši rezistenciu proti movement imparing efektom (efekty zabraňujúce pohybu) a veľa ďalších, rovnako ako v iných talentových stromoch. Je skrátka zameraný na trapy, agility (po všetkých jej stránkach) a melee ability, ktoré vám pomáhajú dostať sa od nepriateľa.


Takže v skratke by sa hunter mal starať o výšku svojej agility a staminy (tie sú na prvých miestach – ktoré uprednostníte záleží na talentoch), ďalej nasledujú spirit a intellect (opäť je výber dôležitosti na vás). Pokiaľ nemusíte, nesnažte sa o strength, ,iba ak by ste zúfalo chceli bojovať zblízka.

Hunter môže používať Daggers (dýky), Fist Weapons (pästné zbrane), One-handed Axes (jednoručné sekery) a Sword (jednoručné meče), Polearms (kopije), Staves (palice), Two-handed Axes a Swords (obojručné sekery a meče), z ranged má k dispozícii Bows (luky), Crossbows (kuše) a Guns(pušky). Používa clothleather brnenie, od 40lvlu je u trénera dostupná abilita na mail armor, nepoužíva štít.

Nevýhody huntera:

– nemá veľa melee abilít na útok, popravde je takmer každá melee na vzdialenie sa od cieľa.

  • je veľmi zraniteľný na melee dosahu a takisto nemá rezistencie (okrem aspectu na rezistenciu voči nature spellom)
  • navyše má mŕtvu zónu, kde je cieľ príliš ďaleko, aby použil melee attack, ale príliš blízko, aby použil ranged att. Spellcasteri sa často preto snažia zahnať huntera do jeho mŕtvej zóny, nechávajúc si odstup, aby ich nenapadol melee attackom (majú predsa len slabý armor), ale dosť blízko na to, aby na nich nemohol zaútočiť ranged abilitami.
  • Pokiaľ nie ste draenei, healovať sa vám podarí jedine svojho peta alebo tak pomocou First Aid, takisto hunter nemá takmer žiadne buffy, ktorými by pomohol v parte

Výhody huntera:

  • môže si skrotiť peta a nechať ho bojovať po svojom boku
  • dosť veľký dosah s ranged weaponmi (pochopiteľne, na spellcasterov nemá), veľa abilít na ranged atacky, pomerne veľký dmg a vysoká hodnota agility
  • je dokonalou classou na pullovanie mobov v instanciách alebo len tak v parte
  • má množstvo abilít na zastavenie alebo spomalenie nepriateľa, čím sa môže vzdialiť do bezpečnej zóny, množstvo abilít na predchádzanie útokom
  • aspect na neviditeľnosť na mape, možnosť vystopovať všetko, čo sa dá (s herbalizmom dokonca aj rastliny!!xD)
  • je skvelý na sólo hru
  • je to proste hunter…:)

Vyberte si správnu kombináciu rasy, profesií, equipu, bonusových atribútov a talentov a vášho peta, nech ste neporaziteľný! Neváhajte skúšať, čo sa vám hodí a určite si užijete hru za huntera. A nikdy sa nebojte návalu nepriateľov! Buď sa s nimi pustíte do boja a vyhráte (alebo umriete hrdinskou smrťou), alebo ešte vždy môžete zapnúť Aspeck of Cheetah a zachrániť si život a armor :)….Lovu zdar, priatelia…

– Yolla

Sety PvE brnení

Rasa Dungeon 1 set Dungeon 2 set Tier 1 set Tier 2 set Tier 3 set
Dwarf beatstalker beatstalker Giantstalker Dragonstalker Cryptstalker
Night elf beatstalker beatstalker Giantstalker Dragonstalker Cryptstalker
Orc beatstalker beatstalker Giantstalker Dragonstalker Cryptstalker
Tauren beatstalker beatstalker Giantstalker Dragonstalker Cryptstalker
Troll beatstalker beatstalker Giantstalker Dragonstalker Cryptstalker

Sety PvP brnení

Rasa PvP Superior PvP Epic
Dwarf Pursuance Pursuit
Night elf Pursuance Pursuit
Orc Pursuance Pursuit
Tauren Pursuance Pursuit
Troll Pursuance Pursuit
Linda a kľúč od Andary