Bohovia a príšery Warcraftu

Azeroth sa líši od skutočného sveta v mnohých, ale naozaj mnohých veciach.Napríklad len veľmi ťažko vtesnáte slona, horu medenej rudy a 5širokých obojručných mečov do hnedého vrecka na nohaviciach (chcela by som vidieť týpka, čo sa o to pokúsi). A v Azerothe, naopak, nevezmete quest len preto, aby ste sa dozvedeli, že Mag’har sa rozhodol ísť s kvalifikovanejším dobrodruhom, a takisto vám banka nevezme lietajúceho mounta kvôli nedostatku peňazí. Ale aj napriek tomu majú Azeroth a skutočný svet niečo spoločné – množstvo násilia a bojov je spôsobených rozdielnymi náboženstvami.

Keďže v Azerothe sa nerozmohla elektrina a masová publicistika, ako aj hlásanie náboženstiev v televízii (ktorá tam, mimochodom, nie je), hráči nevedia veľa o bohoch Warcraftu. Tento článok vás bude sprevádzať jeho hlavnými náboženstvami a ostatnými dôležitými informáciami.

THE HOLY LIGHT – BOŽIE SVETLO
– holy light nie je božstvom samo o sebe. Je to skôr záhadná a magická sila, ktorá je v každom z nás a chráni vesmír pred rozptylom (nehovoríme o gravitácii ani o grafickej karte), a niektorí ľudia ho vedia využiť na získanie schopností. Neznie vám to dobre známe? Áno, Lucasove Hviezdne vojny sa o propagandu holy light medzi fanúšikmi sci-fi už postarali. Nasledovníci božiaho svetla sa snažia byť nápomocní a láskaví, drží ich pri tom viera, že ich činy budú mať ohlas v celom vesmíre.
– niet žiadneho oficiálneho boha v teórii božiaho svetla, je to skôr filozofia. A aj napriek tomu, niečo musí dávať priestom a paladinom ich schopnosti liečiť, a nadpozemské tvory zvané Naaru slúžia ako poslovia Svetla, pomáhajúc iným rasám používať ho.
– Svetlo má množstvo nasledovníkov, medzi nich patria humani, dwarfovia, rád Striebornej Ruky (Order of the Silver Hand), draenei, priestovia, paladini a členovia Šarlátového Ťaženia (The Scarlet Crusade)
– medzi neprajníkov božieho svetla sa radí Plamenná Légia, Pohroma a sčasti aj Illidari.
– spojitosti s naším svetom má v judaizme, budhizme, kresťanstve

THE FORGOTTEN SHADOW – Zabudnutý Tieň
– je to viera Forsaken, Opustených, hoci mnohí z nich praktizujú aj démonológiu a nekromanciu, kt nebudeme rozoberať, pretože sú to skôr triedy mágie ako náboženstvá. Je to pretočená verzia Svetla, zameriavaná sa na seba, teda na jedincov. Hovorí, že neexistuje puto medzi okolitým vesmírom a jedincom, práveže jedinec je nabádaný k tomu, aby našiel svoju vlastnú vnútornú silu a pomocou nej vnútil svoju vôľu okolitému svetu.
-nemá žiadnych duchovných bohov. Nabáda vás vidieť v každom boha, tvorcu svojej vlastnej sily, keďže jeho pocity a vôľa majú silu zmeniť vesmír. Najvyšším cieľom je predstihnúť smrť.
-vyznávajú ho Forsaken – Opustení, čiastočne aj nemŕtvi priesti, Kult Zabudnutého Tieňa – Cult of the Forgotten Shadow
– nepriateľov má v radoch Pohromy a kultu Holy LIght
-má spojitosti s humanizmom, seminárom svojpomoci a hedoizmom

SHAMANISM – šamanizmus
-jedno z dvoch najpopulárnejších náboženstiev (to druhé je Holy Light). Šamanov sprevádza sila elementov a duchovia ich predkov. Dokážu privolať sily prírody, aby im pomáhali s ich mágiou, musia však vždy dbať a bojovať za harmóniu v prírode.
-šamani uznávajú Duchov elementov, čiže Vodu, Zem, Oheň, Vzduch a Divočinu. Prvé 4 sú základom totemov a ich mágie. Posledné predstavuje Život, a je málokedy zavolané tak ako ostatné. Šamani taurenov taktiež vyznávajú Matku Zem.
-nasledovníkov má medzi orkami, taurenmi, trollmi, draeneimi, furbolgmi a dwarfmi z Wildhammer
-nepriatelia sú všetci, ktorí ničia prírodu, čiže aj technikychtiví gnómovia, Plamenná Légia a Pohroma
-šamanizmus existuje aj u nás, v kultúre pôvodných Amerikánov – Indiánov, Afričanov, Inuitov (to sú eskymáci) a v sibírskych kultúrach

DRUIDISM – Druidizmus
-podobá sa šamanizmu, napr. jeho vyznávači sa zaujímajú o stav rovnováhy v prírode. Avšak namiesto spájania sa s Duchom sveta a elementmi sa druidi ponárajú do podstaty sféry Emeraldového sna (Emerald Dream) a nasledujú cesty zvierat miesto elementov. Vďaka tomu sú druidi schopní metamorfózy.
-druid si zvyčajne vyberie jednu zvieraciu formu, ktorej symbol potom uctieva, naprv Druids of the Claw majú medveďa ako symbol ich medvedej formy, Druids of the Talon uctievajú vranu (nedávno niektorí z druidov začali uznávať viaceré formy a sú známi ako Druids of the Wild), etc. Všetci druidi však majú v úcte a veria v Cenaria, syna Elune, ktorý ako prvý odovzdal umenie druidov Malfurionovi Stormrageovi.
-druidizmu sú naklonení night elfovia, taureni a centaurovia
-nepriaznivo naladení voči druidom sú používatelia arcane mágie a Plamenná Légia
-kult druidov je založený aj na zemi, hoci keltskí druidi omnoho viac prahli po krvi a obetiach ako ich náprotivky z Azerothu.

TEMPLE OF THE MOON – Kult Mesiaca
Takže teraz niečo z môjho kultu :)…..
-je to pravdepodobne najstarší kult alebo forma náboženstva v Azerothe vôbec, keďže patrí najstaršej žijúcej rase. Kult hovorí, že Elune je najmocnejšia bytosť Azerothu (Elune ruleeez xD), a keď bol svet Azerothu ešte mladý, ochraňovala všetko živé. Dnes je vtelením bohyne Mesiaca a bohyne mieru. Má moc zastaviť vojny svojím spevom, liečiť zranených a zoslať padajúce hviezdy na zem (tajomstvo posledných dvoch menovaných odovzdala priestom).
-stredom kultu Mesiaca je bohyňa Elune, a aj keď jej hlavní vyznávači, night elfovia veria aj v iné božstvá, vidia Elune ako hlavnú a jedinú skutočnú bohyňu a svoju patrónku (takisto je patrónkou priestov).
-v kult veria night elfovia a taureni. Tí však bohyňu Mesiaca nazvali Mu’sha.
-odporcovia náboženstva sú používatelia arcane mágie, takisto všetci warlockovia a Plamenná Légia.
-vyskytuje sa v gréckej (rímskej) kultúre, najmä ako Artemis (Diana)

VOODOO
-kult trollých kmeňov. Spája shadow mágiu, vyznávanie predkov a získavanie sily z prírody a duchov, môže sa použiť na prekliatie, čarodejníctvo alebo liečenie.
-používatelia voodoo uctievajú duchov Loa. 5 základných bohov Loa je Had, Pavúk, Tiger, Panter a Netopier. Takisto si vážia svojich predkov. Majstri tohto umenia nepoužívajú voodoo bábky a nevytvárajú nemŕtve zombie – a taktiež nerobia väčšinu vecí, ktoré nasledovníci voodoo u nás.
-voodoo vyznávajú trollské kmene a čiastočne aj priesti.
-Kult Holy Light nie je práve priateľsky naklonený k voodoo, pretože ho považuje za primitívnu a temnú mágiu.
-je príbuzné haitan voodoun.

OLD GODS WORSHIP – Kult starých Božstiev
-starí bohovia ovládali Azeroth ešte pred tým, než si ho putujúci Titani podriadili. Po tom, ako ich Titani porazili, sa ukryli a doteraz kujú plány, ako prinavrátiť svetu svoju nadvládu.
-zo všetkých starých bohov jedného zabili v Darkshore (lvl 12-25, Kalimdor), ďalsí sa stal bohom C’thun rasy (hmyzáci) a 3 boli uväznení pod zemským povrchom. Títo traja skorumpovali Neltheriana, pomohli zlákať Plamennú Légiu do Azerothu a zasiahli do časotoku (timestream). Jeden zo starých bohov je pravdepodobne za kauzou Nightmare v Emeraldovom sne a ďalší bol pravdepodoben zabitý Arthasom v Northrende (spomínate si na Frozen Throne? Bola to misia, keď ste sa s Arthasom spolu s jeho pavúčím priateľom túlali starovekým mestom Nerubianov a zabili ste taku mnohochápadelnatú vec? :D), ostatní z bohov sa môžu nachádzaťpod územím Trisfal Glades, Teldrassilu a Maelstromu.
-staré božstvá uctievajú príslušníci kultu Twilight’s Hammer ( Kladivo Súmraku), Qiraji (hmyzáci) a Silithidi (tiež hmyzáci)
-medzi nepriateľov náboženstva rátajte každého, a obzvlášť seba :).
-jediným spojivom s naším svetom sú Titáni z gréckej mytológie.

SHADOW COUNCIL/ CULT OF THE DAMNED – Temný koncil/ Kult prekliatych
-spájam ich dokopy, pretože je tu mnoho kultov, ktoré vyznávajú ‚zlých týpkov Azerothu‘, presnejšie Temný koncil a jeho sesterské kulty všetky do jedného uctievajú a slúžia démonom Plamennej Légie, kým Kult prekliatych vyznáva Lich Kinga. Pôvodný koncil stál za Starou Hordou, ktorá zaútočila na Azeroth. Teraz sa snaží podriadiť si Novú Hordu, ktorú vedie Thrall. Kult prekliatych sídli v Naxxramase (to ste nečakali, čo? :D) a slúži Lich Kingovi Arthasovi a Kel’Thuzadovi v Azerothe. Oba náboženstvá vyhľadávajú silu, nesmrteľnosť a pevnú službu zlu.
-za božstvá považujú Sargerasa a Kil’jaedena, čo sa týka Temného koncilu, Lich King je bohom Kultu prekliatych.
-Temný koncil nasledujú hlavne orkovia, so satyrmi. Kult prekliatych tvoria väčšinou ľudia s pár high elfmi.
-nepriateľov majú všade, dokonca aj medzi sebou. Avšak Temný kult sa skutočne nenávidí s Thrallom a Illidarmi a kult prekliatych je vo vojne s Argent Dawnom a nasledovníkmi Svetla.
-spojitosť môžte nájsť pre Temný koncil so satanistmi, uctievačmi diabla a pre Kult prekliatych je to kult smrti.

Jola

Linda a kľúč od Andary