Know You Lore – Maiev Shadowsong

Maiev momentálne sedí vo väzení v Shadowmoon Valley, kde ju stráži frakcia Ashtongue Deathsworn. Nanešťastie ju predomnou chránili mreže, cez ktoré sa nedalo dostať. Pripomeňme si ale, ako vlastne Maiev žila. Celým jej životom za ňou kráčal ako tieň Illidanov osud, avšak títo dvaja elfovia sa nenávideli na život a na smrť.

Rasa: Night elf
Povolanie: bývalá strážkyňa

Počas Vojny Prastarých Maiev a jej brat Jarod bojovali proti Plamennej Légii, ktorú elfovia vpustili do sveta nenáležitým používaním mágie. Všetci vieme, že strážkyňa oddávna nenávidí Tyrande Whisperwind, pretože práve Tyrande zvolili ako najvyššiu kňažku namiesto Maiev. A keď Whisperwind zmizla, Maiev prebrala jej funkciu ako najvyššia kňažná.

Avšak Warden Maiev sa netešila svojmu postu dlho. Tyrande pomohla Malfurionovi zničiť prameň večnosti (well of eternity) a spoločne poviedli zvyšných elfov do Kalimdoru. Tyrande samozrejme zaujala svoje miesto najvyššej kňažnej a Maiev si vybrala ako svoju nástupníčku. Avšak vybrať na zastupovanie niekoho, kto vás nenávidí, nie je práve znakom geniálnosti.

Night Elfovia, ktorí sa usadili v Kalimdore, sa usadili v okolí svätej hory Hyjal a objavovali nový svet. Jedného dňa našli na vrchu Hyjalu nový prameň Večnosti, pri ktorom stál Illidan, Malfurionov brat. Hliadka sa ho pokúsila zastaviť, no Illidan pri úteku zabil množstvo elfov a uvrhol Maievinho brata Jaroda do kómy. Keď Illidana napokon chytili, odsúdili ho za utvorenie nového prameňa večnosti a uväznili v podzemí, kde mal ostať naveky. Jeho brat Malfurion sa rozhodol, že strážiť ho bude Maiev a urobil z nej vodcu Watcherov a Illidanovho osobného žalárnika.

Illidan a Maiev sa oddávna nenávideli, o tom nebolo pochýb. No napriek tomu ho elfka strážila 10 000 rokov v jeho podzemnom väzení. A Illidan sa stával čoraz zatrpknutejším a labilným vo svojom väzení, až Maiev uverila, že väzeň je naozaj nebezpečný a nikdy by nemal opustiť svoju celu. Zrejme celé veky strávili tým, že sa hádali, no možno spolu neprehovorili ani slovo, pretože každým dňom jeden druhého nenávidel viac a viac….
Maiev v Warden's Cage
Samozrejme, Illidan by nikdy odtiaľ neušiel, a tým bolo Maievine ohrozenie Illidanom vyriešené. Avšak Plamenná Légia nabrala na sile a vrátila sa do Azerothu. Tyrande bola presvedčená, že potrebujú všetku dostupnú pomoc. A tak sa vlámala do Illidanovej cely, zabila Watcherov a oslobodila väzňa… No kde bola vtedy Maiev? Možno vedela, že proti kňažke Mesačnej studne veľa nezmôže, no ona by si predsa nikdy nenechala ujsť príležitosť znevážiť svoju nepriateľku.

Sám Illidan nikdy netajil, že Tyrande miluje a preto bol ochotný bojovať proti Plamennej Légii. Pohltil silu Gul’danovej lebky a stal sa spolovice démonom. Zrazu bol silnejší ako kedykoľvek predtým a Maiev preto strašne zúrila. Fakt, že Illidan musel zabiť Tichondria, jedného z vodcov Légie v Azerothe, ju nijak nezaujímala. A tak sa Maiev spolu s preživšími Watchermi a hodnovernou Naishou, z ktorej urobila svoju zástupkyňu, vydala po Illidanových stopách v snahe dostať ho opäť a tentoraz navždy za mreže.

Maiev s Naishou sledovali Illidanovu stopu celým Kalimdorom, kým konečne našli jeho nagijských bojovníkov v Azshare, kde pálili lode. Wardeni ich porazili, no keď Maiev Illidana nenašla, dospela k presvedčeniu, že lovec démonov pre ňou ušiel do Východných Kráľovstiev – Zeme Ľudí.

A rak sa vydala s Watchermi a Naishou cez oceán. Uprostred neho narazili na ruiny prastarého mesta nočných elfov Suramaru. Maiev bola prekvapená náhlym objavom ostrovov, keďže tie mali aj s mestom už dávno ležať na dne oceána. Na celom súostroví žil len orkský warlock DRak’thul. Ten Maiev prezradil, že ho naháňali duchovia, a ponúkol sa, že im rozpovie jeho životný príbeh, pokiaľ mu Maiev zaručí, že sa oňho postará. A tak Maiev zabila duchov, ktorí prenasledovali Drak’thula. Na oplátku jej Drak’thul prezradil, že na ostrovoch sa nachádza Sargerasova Hrobka, ktorú objavil Gul’dan. Ten sa snažil získať niečo zo Sargerasovej moci, avšak namiesto toho on a jeho nasledovníci zomreli v rokúch démonických strážcov obývajúcich hrobku. Drak’thul bol jediný, ktorý z nich všetkých prežil.

Jeho rozprávanie vniklo Maiev podozrenie – čo ak je Illidan vnútri hrobky? Vydala da teda s Watchermi a Naishou hľadať Sargerasovu hrobku. A skutočne, pred hrobkou čakali Nagijskí bojovníci. Maiev a jej skupina s na nich vrhli a zabili ich. Spolu s Watchermi vkročili do Sargerasovej hrobky nájsť Illidana. Bolo však už neskoro – Illidan sa zmocnil mocného artefaktu, Sargerasovho oka, a pohltil všetku jeho démonickú moc. Stal sa tak vlastne napoly démonom a nebol nadšený Maievinou prítomnosťou. Rozhodol sa jej vrátiť všetko, čo si vytrpel a donútil Sargerasovu hrobku zrútiť a uzavrieť v nej Maiev s Watchermi naveky. Avšak Maiev mala ešte stále svoju silu a teleportovala sa preč hneď za ním, nechávajúc vernú Naishu a Watcherov zomrieť v ruinách hrobky.

Maiev pozbierala zvyšky svojej “armády” a pokračovala vo vojne s Nagami. Poslala za Malfurionom posla so správou, aby jej pomohol s pártraním po Illidanovi a aby napravil, čo jeho brat stihol zničiť. Malfurion jej prišiel pomôcť spolu s Tyrande – na veľkú Maievinu nechuť. Maiev Tyrande povedala, že za oslobodenie Illidana a zabitie Watcherov si zaslúži uväznenie, avšak Malfurion obe elfky utíšil predtým, než sa pochytili, a pripomenul im, že sú tu preto, aby našli Illidana. No ten bol už za morom akonáhle jeho Nagovia umreli. Spolu ho sledovali až do Silverpine Forestu. tam sa od nich Malfurion oddelil, aby zostil, čo sa deje s lesom. A Tyrande spolu s Maiev sa stretli s Kael’thasom. Od princa krvavých elfov sa dozvedeli, že nemŕtvi zaútočili na Dalaran a ich útok by mohol byť spôsobený Illidanovým vplyvom. Kael’thas s elfkami uzavrel dohodu – pomôže im bojovať proti Illidanovi, ak dostanú jeho karavánu cez rieku. Kael, Maiev a Tyrande smerovali k rieke blízko dediny Pyrewood. Keď sa pripravovali na prechod riekou, napadli ich nemŕtvi. Tyrande ich však zdržala na moste, kým Maiev s Kaelom a jeho karavánou prekročili rieku. Náhle sa však most zrútil a kňažka spadla do vody. Kael sa ju snažil zachrániť, no v duchu potešená Maiev mu povedala, že čas sa kráti a nemôžu riskovať, že Illidana opäť stratia, preto nesmú strácať čas hľadaním Tyrande. Pokračovali tak na ceste do dalaranu, kde sa stretli s Malfurionom. Druid bol znepokojený tým, že skupina dorazila bez Tyrande. Maiev sa však rozhodla popracovať a povedala Malfurionovi, že Tyrande roztrhali nemŕtvi, ktorých útok spôsobil Illidan. Samozrejme, že Malfurion jej uveril a chystal sa pomstiť svojmu bratovi.

Hľadanie Illidana im netrvalo dlho. Trojica ho našla čarovať pri Sargerasovom oku v Dalarane. Malfurion povedal Illidanovi, že je odsúdený na smrť, ktorú dobrovoľne vykoná Maiev. Illidan im celý zmätený oznámil, že sa nesnažil nikomu okrem Pohromy a Lich Kinga ublížiť. Jeho brat mu oznámil, že Tyrande umrela práve kvôli jeho činnostiam, a Illidan bol z toho zničený. Poslednej živej Watcherke všetko dokonale vychádzalo. Vtedy však prehovoril Kael a tvrdil, že tyrande vlastne ani nemusí byť mŕtva, hoci ju prúd odniesol preč, a taktiež vyzradil, že Maiev ho nenechala hľadať kňažku a zachrániť ju. Zrazu sa všetko obrátilo. Malfurion ju uväznil koreňmi a Illidan sa so svojimi Nagami vydal achrániť Tyrande.

Kým boli všetci preč, Maiev sa snažila dostať z koreňov. Keď sa konečne oslobodila, videla, ako Malfurion povolil bratovi, aby otvoril portál do iného sveta. Maiev nestrácala čas a vydala sa s ďalšími Watchermi naháňať Illidana. Keď ho chytila, uväznila ho do klietky a práve bola na ceste k svojej základni. Vtedy ju napadli ďalsí dobyvatelia portálu – Lady Vashj s jej Nagami a Kale’thas a jeho krvaví elfovia. Illidanovi noví spojenci vyhrali nad Maiev a oslobodili Illidana, aby sa stal novým vládcom Outlandu.

Maiev mohla v Outlande zomrieť Illidanovými rukami, no on ju namiesto toho uväznil rovnako, ako kedysi ona jeho. Vybudoval väzenie špeciálne pre Maiev a nasadil tam množstvo démonov, aby ju strážili, spolu s Akama, zlomenými osudom. Maiev sa však za pomoci Akama dostala na slobodu a spoločne s novými spojencam vstúpila do Black Temple. Keď hráči bojujú proti Illidanovi, zrazu sa objaví Maiev. Illidanova posledná veta, narozdiel od mnohých iných bossov, nie je venovaná hráčom, ale Maiev. Keď umiera, povie jej len: “Bezomňa nie si nič, Maiev, nič.” A strážkyňa, ktorá ho naháňala toľké roky, zrazu smutne súhlasí a zmizne.

V skutočnosti nevieme, kde sa Maiev teraz nachádza, však pre opakovateľnosť hry je uväznená v Shadowmoon Valley, západne od Black Temple. Ako jedna z mála postáv nosí plnú zbroj, vrátane helmy a plášťu.

článok preložený z Know Your Lore

– preložila Yolla

Linda a kľúč od Andary