Povolanie: Priest (Duchovný)

P riest je classa stvorená na heal a podporu hráčov v raidoch či partách. Keďže ako heal classa skôr pomáha tankovi a ostatným v skupine prežiť, drží sa vzadu, čo najďalej od mobov a iného nebezpečenstva. Parta sa ho samozrejme snaží čo najviac chrániť a preberať jeho threat vytvorený healom – smrť healera niekedy môže znamenať wipe. Takisto aj pri lvlovaní platí, že priest si drží čo najväčšiu vzdialenosť od nepriateľa a útočí naňho spellmi. Ako spellcaster nemá príliš odolný armor – používa cloth, avšak dokáže si zlepšiť svoj stav (a v dobrej nálade aj ten váš) niekoľkými buffmi, napr. na spirit, staminu alebo si vycasti Power Word: Shield.

Existujú spelly, ktoré sú umožnené len určitým rasám po splnení questu (Symbol of Hope, Elune’s Grace, Shadowguard, etc.). Priest má ako classa množstvo healing spellov na výber.

Talenty priesta sa delia na:

Discipline – používa sa ako doplnkový talent strom k holy alebo shadow talentom, hoci je celkom dobrý a mierne ho pozmenili Blizzarďáci, keďže je v ňom pár naozaj dobrých vychytávok. Talenty z tohto stromu zvyšujú dmg a heal, intellect, crit efekt šancu spellov, takisto efekty buffov, predlžujú efekty niektorých spellov, znižujú threat spôsobený healom, cooldowny, stun efekty, etc. Talenty, ktoré stoja za zmienku, sú Meditation ( aj počas castu sa regeneruje 30%many), Divine Spirit, Mental Strength, Inner Focus, Enlightment, Pain Suppression a Penance .

Holy – starý dobrý holy priest. Prvotriedny healer, aj keď dnes mnoho raidov uprednostňuje ako heal druidov, vďaka ich schopnosti oživovať aj počas combat modu. Ako inak, zvyšuje crit efekt šancu, heal, spell dmg, znižuje možnosť intteruptu počas castenia, cooldowny, spell dmg na vašom priestovi, manu potrebnú na niektoré spelly, etc. Zaujímavé talenty sú Spiritual Healing, Desperate Prayer, Spirit of Redemption (znak každého holy priesta – po smrti vás na 15sekúnd pred cestou k Spirit Healerovi zmení na Spirita. Nebudete sa môcť hýbať, útočiť, nikto na vás nebude vedieť zaútočiť, a pokiaľ ste v tejto forme dokážete použiť akýkoľvek healing spell bez akýchkoľvek obmedzení ako cd či mana), Lightwell , Circle of Healing a nakoniec the Guardian Spirit , ktorý je naozaj niečo mimoriadne.

Shadow – forma priesta vhodná na pvp. Je zameraná skôr na dmg ako heal, na zvýšenie shadow dmg, hit šance, dosahu shadow spellov, crit. strike šance, znižuje cooldowny, manu potrebnú na niektoré spelly a zopár shadow spellov vylepšuje. Niektoré z talentov sú Spirit Tap, Mind Fly, Shadow Reach (tento sa hodí do pvp na classy zamerané na ranged att), Vampiric Embrace, Silence (na 5sekúnd zabráni castiť spelly), Shadowform (forma zvyšuje shadow dmg, znižuje fyzický útok na vašu osobu, a threat, v tejto forme nemôžete využívať holy spelly), Vampiric Touch a nakoniec Dispersion (tento sa mi páči :D).

Mali by ste sa zaujímať o Intelect, Spirit, Staminu a spell power. Strength ani Agility nie sú skutočne potrebné pre priesta, možno tak agility na mierne zvýšenie armoru, ale určite sa bez nich zaobídete.

Priest môže ako zbraň použiť Daggers (dýky), One-Handed Maces (jednoručné žezlá), Staves (palice), Wands (prútiky). Priest nevie používať štít, môže nosiť len cloth brnenie .

Nevýhody priesta:

  • odkázaný na cloth armor
  • málo hit pointov, slabý výber z melee weaponov a málo staminy
  • v shadow forme nesmie castiť holy spelly
  • vyžaduje koncentráciu a rýchle reflexy v raidoch
  • nadokáže oživiť hráčov počas combatu

Výhody priesta:

  • lieči členov party a dokáže ich po boji oživiť
  • vie ochrániť seba alebo iných pred útokom
  • má skvelé podporné spelly
  • dokáže použiť Fear a Charm
  • vie používať ako classa aj holy aj shadow spelly

Napísala Yolla

Linda a kľúč od Andary