Začíname s hrou

Když jsem na tomto webu začínal, bylo mi řečeno, že nemám psát jen pro již ostřílené závisláky, ale i pro ty, kteří se do této závislosti teprve chystají. Ti, co se již dlouhou dobu prohánějí po zemích Azerothu nebo planinách Outlandu, mohou tento článek s klidem v duši přejít. Ostatní však zbystřete. Pro mnohé z vás je základní otázkou čím budu. Mám se prohánět po světě v masivní oceli a s obrovským štítem před sebou, nebo se snad obléknout do lehkého roucha a své nepřátele smažit mocí magie? Vězte však, že toto není tou nejhlavnější otázkou. Ač se to nemusí zdát, mnohem dříve vás čeká rozhodnutí jiné-volba serveru.

Možnosti se nám vybízejí hned dvojí-RPPVP a PVP. Pro ty, kteří snad o těchto zkratkách nic neslyšeli, názorně vysvětlím. Tak tedy nejdříve PVP. PVP znamená Player vs. Player, tedy hráč proti hráči. Přímo ve vašem druhém životě (zpočátku hře, pak druhém životě) to znamená následující. Se svým druhým já se budete prohánět po nebezpečních zákoutích světa Azeroth, zabíjet příšery, plnit úkoly pro nebohé obyvatele vesnice (kteří vždycky nějaké problémy mají, tudíž je vždy co plnit), a když na to přijde, spojíte se několik dobrodruhů do skupinky a půjdete rozkopat záhonek nějakému tomu bossovi(pokud ale on nerozkope něco vám) do dungeonů (pro nováčky-místo, kde jsou hodně silné potvory a padají z nich hodně dobré věci). Podstava PVP však nastává ve chvíli, kdy potkáte nepřátelského alíka/horďáka. V tomto okamžiku je vaším hlavním úkolem zjistit, jak dlouhá má váš nepřítel střeva, dříve než to zjistí on o vás. PVP tedy spočívá v zabíjení se hráčů mezi sebou a to dokonce bez porušení zákona.

V čem je tedy odlišné RPPVP. Pořád vykonáváte to, o čem jsem se zmínil už výše, ale je tu přeci jen maličký rozdíl. RP=Role playing, neboli vžití se do role. Ve světě RPPVP se tudíž nemůžete chovat, jak vás zrovna napadne, ale podle pravidel, které daný svět má. Z vašich úst zde nemůže vycházet cokoliv, co vás napadne. Jistě, pořád se můžete vytahovat, jakou jste sbalili včera pěknou buchtu, kolik jste zvládli piv v hospodě(jen pro 18+) nebo kolik jste včera nahráli hodin. Ale ve světě RP by ta holka byla možná tak leda krásná blood elfka, piva by jste si nedali ve vašem městském lokálu, nýbrž někde v Ogrimmaru a nahráli byste se leda na nějakých skřetích vynálezech. Může se zdát, že RP poněkud omezuje a ono tomu i tak je, ale ten, jehož fantasie vydá alespoň za tu starou bačkoru, dokáže v RP říci cokoliv. Odměnou mu za to budou skvělé zážitky ze světa, který se tolik podobá své vlastní skutečnosti, a který tak ještě více vtáhne do sebe (upozornění na závislost: nepřehánět, je ještě i jiný svět, možná).

Ať už se rozhodnete pro naprostou volnost PVP nebo pro realistický svět WoWa v RP, přeji Vám mnoho štěstí do nastávající hry a hlavně, spousty a spousty honorů(odměna za zabití nepřátelského hráče).

Je tu ještě možnost PVE, který se sice na oficiálu nevyskytuje (a neoficiální činnost nepodporujeme), ale existuje a proto se o něm zmíním. V PVE vás nečekají žádné boje s nepřátelskou frakcí, jen neustálé rozbroje proti příšerám. PVE vás tedy připraví o možnost boje s nepřátelským hráčem, a tudíž hlavní záležitostí WoW. Tak jen krátce. PVE se vyhněte a spíše se rozhodujte, zda RPPVP či pouze PVP.

Meč či magie
V minulém kroku jsme již učinili to nejzávažnější rozhodnutí a zvolili jsme si tak server. Nezbývá tedy již nic jiného, než vytvořit svou postavu a vstoupit do světa, který se jen těžko opouští. Tvorba postavy je snad stejně důležitá, jako předešlý krok, neboť s tím, co vytvoříte se budete trápit velice dlouho. Na výběr je deset ras a devět povolání.
Zpočátku by jste si měli zvolit, za jakou frakci budete hrát. Na výběr je horda a sní jako rasy orkové, trollové, nemrtví, krvaví elfové a taureni (bacha mají ocas). Na straně aliance se pak budou bít Noční elfové, trpaslíci, lidé, gnomové (za ty raději nehrejte nebo vás někdo rozšlápne) a nově Drainaiové (jestli jsem to napsal špatně a nějakého alíka tak urazil, tak se omlouvám, ale opravdu si nepamatuju, jak se to píše). Na výběr vašeho povolání by rasa neměla mít moc velký vliv (i když všechny rasy nemají všechny povolání, a tak je výběr omezen), neboť počáteční statistiky se moc neodlišují a v pozdější fázi hry už ani nepoznáte, jaké počáteční statistiky jste měli. Vybírejte tedy podle sebe, jaká rasa vám padne do oka, a podle jejich rodových vlastností (a samozřejmě vybírejte tak, aby vaše rasa měla povolání, jímž chcete být). Co která rasa má za rodové vlastnosti, jaké jsou její počáteční statistiky, i jaké může být povolání najdete v jiných sekcích na tomto webu a nebudu to tudíž rozepisovat.

Teď je na řadě povolání. Na výběr máte hned z devíti. A vezmeme to hezky podle abecedy. Takže Warrior. Tedy chci říct Druid. Podstatné věci o povoláních se rovněž dočtete na webu, ale něco málo řeknu. Druid je někdo pro ty, kdo chtějí všechno. Druid totiž ve skutečnosti prakticky všechno je. Může zastát funkci warriora, priesta, rogueho, a možná i trochu mága. Druid se může přeměňovat do různých zvířat, které mají rozličné schopnosti a každé zvíře odpovídá nějakému tomu výše zmíněnému povolání. Nemůže však býti všechno zároveň. V ničem není tak silný, jako pravé povolání, ale v kombinaci je nakonec stejně mocný. Dále tu máme Huntera. U lovce boj probíhá především tak, že vaše zvířátko kouše do potvory hlava nehlava, potvora se snaží vaše zvířátko sežrat a vy do ní mezitím posíláte salvy šípů. Dobré pro ty, kteří mají rádi na cestách spojence, a nechtějí si špinit moc ruce bojem z blízka. Přichází na řadu mág. Co dodat, prostě mág, kterého již důvěrně známe z jiných her. Metá kolem sebe ohnivé koule, blesky (i když ve wowu ne), led a kdo ví, co ještě, ale stačí jedno bouchnutí a kouzelníček se sesune do kytek. Proto si musíte dávat pozor na to, jak si držet nepřítele od těla. Paladin je něco jako Druid, jenom Druid mohl všechno, ale zároveň mohl být jen náhražkou za jednu věc. Paladin je prakticky vším co druid, ale na rozdíl od druida je vším zároveň, i když pochopitelně mnohem slabší. Priest je pak klasický kněz, který stojí v zadu a všechny okolo léčí. Ve WoW má navíc i stínovou magii, která dokáže také celkem zabolet. Rogue je prostě zloděj. Je to takový ten typ parchanta, který v neviditelnosti přijde zezadu a probodne vás skrz na skrz. Je to sice ošklivé povolání a ušpiníte si dost ruce, ale na druhou stranu je to povolání velmi smrtící (dokud si vás nevšimnou, pak to bolí vás). Shaman možná tak trochu spadá do kategorie k druidovi a paladinovi. Může léčit, může kouzlit elementární kouzla (hlavně blesky), a může také bojovat z blízka. Jeho hlavní specialitou jsou totemy, což jsou něco jako buffy (bonusy, které vám např. zvyšují statistiky), které se vždy vztahují k místu, kde byly vyvolány a ne k osobě. V praxi to znamená, že stojíte u totemu a máte onen bonus. Warlock je něco jako nekromancer. Máte při sobě vyvolanou potvoru z podsvětí a způsob hry je tak trochu podobný hunterovi. Vaší zbraní však nejsou rychlé šípy, ale temná magie, která nepřítele nejdříve znemožní a nakonec ho pomalu užere k smrti. Poslední je Warrior neboli starý známý válečník. Za něj máte prakticky dvě možnosti. Buď si vzít velký…meč a rozsekávat nepřátele vejpůl, nebo velký štít, schovávat se za ním, nechat do sebe bušit a smát se nepřátelům, mezitím, co ostatní je budou rozsekávat.

Tím jste si vytvořili to hlavní. Teď již nezbývá nic jiného než dotvořit vzhled, napsat jméno a vyrazit do temných zákoutí Azerothu. Nepřátelé již čekají na svou smrt, tak je nenechejte dlouho čekat.

Zlatý otazník
V předchozích částech jsme si již vybrali server a založili postavu. Teď již nám chybí snad jen pár rad do začátku a o tom bude pojednávat tato kapitola. Nejdříve si probereme, co a jak s věcmi, které vám spadnou z všemožných bestií Azerothu.
1. poor- tato kvalita se značí šedou barvou a snažte se jí obloukem vyhnout. Šedé věci prakticky nevyužijete, neboť jejich vlastnosti jsou více nežli mizerné. Do desátého levelu by se na vás neměl už nacházet ani kousek těchto zmetků lidské práce (a nejen lidské za všechno nemůže aliance). Jedinou akcí, kterou tak můžete s takovouto věcí udělat, je prodat ji, neboť na aukci je až moc mizerná a ani na profese se moc nehodí. Proto zapomeňte na to, že vůbec něco jako šedá barva existuje.

2. common- S touto kvalitou můžete počítat tak možná do dvacátého levelu. Ale bílá barva, kterou se common značí, se nevyznačuje přednostně tím, že byste ji měli nosit. Samozřejmě, že je i spousta kousků zbroje nebo zbraní, které jsou bílé, ale především bílá znamená něco, co se dá využít v profesích. Zde se tedy naskýtají dvě možnosti-trénovat své vlastní profese nebo je dávat do aukce a vydělat tak slušný balík. Vyšší levely si rádi koupí věci, které potřebují.

3. uncommon- zde začíná sféra, kdy se nedá určit level, pro který je to vhodné (až přijdete do Outlandu, tak budete měnit možná i fialové za zelené). Zelené jméno znamená slabší stupeň okouzlení, a tak vám tyto věci(itemy) již přidávají ke statistikám. Vyplatí se tudíž co nejdříve si nějaké zelené opatřit, ať vás neskolí kdejaká chřipka. Tedy chtěl jsem říci potvora.

4. rare- tyto itemy se značí modrou barvou a získat je je již o něco složitější. Aby jste se k takovýmto věcem dostali, musíte mít buď štěstí, ale pravděpodobněji budete muset vyrazit ještě s několika přáteli do takzvaných dungeonů, kde takovéto pěkné kousky padají (Sami ale v takovýchto místech neuspějete.). Tyto věci již bývají často binds when picked up, což znamená, že ve chvíli, kdy si je jen vezmete do inventáře, již je nikomu nepředáte. Berte tedy opravdu jen to, co se vám hodí a zbytek vždy nechejte ostatním členům party.

5. epic- epic se značí fialovou barvou a je to prakticky nejmocnější běžnou cestou získatelný předmět(běžnou, tím myslím v dungeonech stejně jako rare). Porazit stvůry v dungeonu, ve kterém epic padá, může být sice obtížné, ale stojí za to, neboť nic lepšího pak dlouho neseženete. Dříve nežli se k nim dostanete, budete muset nasbírat spoustu zkušeností. Pod padesátý level s nimi nepočítejte (stát se ale může ledacos).

6. legendary- legendární věci se značí oranžovou barvou a je to zřejmě nejvyšší stupeň, jakého lze dosáhnout. Tyto věci se však běžnou cestou sehnat nedají a na jejich získání je třeba velké úsilí a spousta času. Odměnou za toto úsilí však bude něco, co vám bude závidět kdekdo, na koho narazíte.

Kvality věcí světa WoW jsme probrali, tak ještě něco o úkolech (questech). Questy můžete dostat všude možně na svých cestách, ale především ve městech, jejichž obyvatelé vždy velice trpí. Většinou vás pošlou něco zabít, něco z něčeho získat, nebo něco někam donést. Takovéto úkoly nás dobrodruhy nezastaví a vesele se do nich pustíme. Vyplatí se to. Odměnou vám může být nějaká ta věc, peníze, ale především zkušenosti a reputace (reputace má vliv na ceny obchodníků v daném městě, ale hlavně za ni můžete získat krásné věci). Při plnění questů se můžete setkat s několika symboli, které se objevují nad hlavami okolních NPC(lidé ve městě, ale i příšery. Questy vám však příšery moc nezadají, pokud tedy jako já nenarazíte na úkol, který plníte například pro krávu.).

Stříbrný vykřičník-toto NPC by vám rádo dalo nějaký ten úkol bohužel na to zatím nemáte předpoklady (především level) a budete si tak muset na tento úkol chvíli počkat.
Zlatý vykřičník- zde splňujete předpoklady a můžete si tak úkol vybrat.
Stříbrný otazník- u tohoto NPC si můžete vybrat odměnu za quest, avšak ještě jste ho nesplnili a odměna je vám tak prozatím zapovězena.
Zlatý otazník- quest jste splnili a nezbývá tedy než si vybrat odměnu. U takto označeného NPC si ji můžete vybrat.
Zelený vykřičník- toto sice nesouvisí s úkoly, ale objevuje se to taky nad hlavami NPC a tak to zařadím sem. Pokud promluvíte s tímto NPC, odhalí se vám nová letecká cesta a můžete se tak rychle přepravovat z tohoto místa na jiné místo, které jste si již odhalili promluvením s jiným NPC(letecká, tím myslím rychlejší, než jít pěšky. Potvory, které vás odvezou rozhodně nejsou od výrobců formule 1).
P.S. Setkal jsem se i s oranžovým otazníkem, když jsem přesvědčoval pěstmi jednoho ošklivého pána, ale setkal jsem se s tím opravdu jen jednou, takže nevím , jestli to třeba nezpůsobila jen nějaká porucha.

Výše jsem se zmínil o aukci. Aukce je místo, kde můžete nabízet jiným hráčům věci, které jste nalezli a oni, pokud budou mít zájem, se o danou věc můžou přetahovat a cena může hodně rychle vystoupat nahoru.

V každém větším městě také naleznete inkeepera, u kterého si můžete nastavit svůj domov do daného města, a po použití hearthstone (ten šutr co máte od začátku) vás to sem hodí. Dále jsou tu roztroušeni obchodníci, u kterých vyprázdníte své přecpané batohy neužitečných věcí, rovněž opraváři zboje (když vás zabijí zbroj se poškodí, tak pozor, ať se vám nerozsype a nevadí, že jste nemrtví a máte rozsypávání rádi) a v těch největších městech najdete i trenéry nových kouzel pro vaše povolání (skoro nejdůležitější NPC). Pokud potřebujete ve velkém městě někoho takového sehnat a nemůžete najít, stačí se zeptat nějakého strážce, kterých pobíhá po hlavním městě vždy hodně a on vám udělá vlaječku do mapy.

Prozatím bych této kapitole přiřadil onen slavný zlatý otazník, i když vím, že tu jistě není všechno, co je i do začátků potřeba. Nezoufejte, určitě to tu ještě rozšířím. Jen co dodělám něco málo jiného, tak se k této sekci vrátím, ale pokud naleznete něco, co tu snad chybí a nedokážete bez toho v reálném světě (vlastně ve světě WoW, ale ono je to skoro stejné) žít, napiště, můj e-mail znáte.

Leave a Reply