Profesia: Alchemy (Alchýmia)

Alchymisti miešajú rastliny za účelom dostať z nich elixíry s mnohými efektmi. Vytvorte si elixír na liečenie rán, neviditeľnosť, rezistenciu voči druhom mágie, elixíry na doplnenie many, a veľa ďalších.

Alchýmia je nápomocná každej classe, každému hráčovi. Namiešajte si elixír na zvýšenie svojich atribút a na doplnenie stratených HP pre svoju postavu bojujúcu na blízko, alebo si pre svojho ‚spellcastera‘ vytvorte elixír na obnovu many a podobné. Elixíry si môžete vyrábať pre seba, predávať iným, alebo ich darovať priateľom a členom raidu či party. (Elixírom sa taktiež označuje jedna špecializácie miešaných nápojov, takže aj budem mať na mysli tie, upozorním vás vopred.)

Na alchýmiu nepotrebujete nič extra špeciálne okrem rastlín a fľaší (niekedy budete potrebovať špeciálne druhy oleja, ale takéto srandičky sú podstatne lacnejšie ako u enchanterov). Poznáme 4 druhy fľaštičiek, ktoré sú zoradené podľa potrebného skillu na ich využívanie a ceny: – Empty, Leaded, Crystal a Imbuded.

Môžete vytvárať elixíry kdekoľvek! Skill Master sa naučíte v Outlande, ako u každej profesii. Grand Master skill (375-400) je k dispozícii v Northrende. Pre Alianciu je to tréner Lanolis Dewdrop vo Valgarde (Howling Fjord) a Hordu učí Wilhelmina Renel vo Vengeance Landing (Howling Fjord). Takisto je dostupný učiteľ pre obe frakcie v Dolarane, volá sa Linzy Blackbolt a nájdete ju v Magus Commerce Exchange oblasti.

Ak sa chcete stať alchymistom, ako druhú profesiu by ste si mali zvoliť Herbalizmus. Pochopiteľne, môžete byť alchymistom aj bez toho, avšak by som neodporúčala. Elixíry sa vytvárajú väčšinou (drvivou väčšinou) z rastlín, avšak niekedy budete zháňať všelijaké zložky z beštií, z fishing profesie, od iných hráčov, etc.

Trénery alchýmie vás naučia mnohým receptom na elixíry, avšak niektoré vám padnú z príšer, truhiel, dajú sa kúpiť od NPC predavačov alebo od iných hráčov.

Môžete predávať elixíry iným hráčom. Dajte dokopy určitý počet elixírov a za dobrú cenu ich predajte v aukcii. Experimentujte s cenami, kým nenájdete tú správnu (t.j. cena, na ktorej mastne zarobíte a nikto sa to nedozvie). Zvýšte si reputáciu a dostanete sa k mimoriadnm receptom a zložkám.

Cez proces transmutácie dokážete premeniť surové materiály na iné typy, napr. Esencie či kovy. (Esencie sa objavujú ako drop v Azerothe z elementálov, napr. Air – vzduch , a earth – zem padajú v Silithuse, fire – oheň je k dostatiu v oblasti Un’Goro Crater). Alchymisti takisto dokážu transmutovať kovy (ako sú gold, mithril, truesilver, etc) na vyššiu úroveň. Transmutácia sa odohráva za pomoci Philosopher’s Stone (Kameň Mudrcov xD), ktorý si vytvorí alchymista ako trinket (je označený ako ‚binds when picked up‘, takže ho používa len jeho tvorca). Transmutácia samotná má cd (čas opätovného použitia) od 24hodín do čtyroch dní, počas trvania cooldownu alchymista nemôže transmutovať žiadny iný predmet

V Outlande sa objavujú materiály vysokej kvality, t.j. tzv. primal skupina (Primal Water, Primal Earth, Primal Mana, Primal Might, Primal Fire, Primal Air, Primal Life). Tieto dokážete poskladať z tzv Mote vecičiek, z ktorých potrebujete 10 (napr. 10 Mote of Mana vám vytvorí jednu Primal Mana). Alchymisti sa môžu naučiť formuly na transmutáciu jedného Primalu na druhý (Primal Earth na Primal Life), formuly si kúpite od trénerov, padnú vám ako drop alebo ich dostanete ako odmenu za reputáciu. Takisto ste ako alchymista schopný premieňať drahokami na vysokej úrovni, napríklad ako drahé a vzácne Earthstorm Diamond Skyfire Diamond, ktoré môžete predať za naozaj vysoké (a najmä prehnané) ceny v aukcii. Určite sa nájde nejaký jewelcrafter, ktorý ich od vás kúpi.

¨ Alchýmia na najvyššej úrovni sa delí na 3 oblasti špecializácie: Transmuting, Potions a Elixirs. Ako špecialista v jednej z týchto oblastí máte možnosť vytvoriť ďalší hotový produkt navyše, keď nejaký tvoríte (predstavte si, že šťastnou náhodou práve transmutujete Earthstorm Diamond a náhodou sa stane, že namiesto jedného transmutovaného budete mať dva – ten druhý berte ako bonus k vašej špecializácii).

Na špecializáciu potrebujete minimálne level 68 a skill aspoň 345 (v alchýmii, pravdaže). Majster Potionov (sú to elixíry, ktoré vám doplnia život, manu, etc) je Lauranna Thar’well (Cenarion Refuge), elixírmi (pridávajú vám staty ako agility,stamina, strength a podobné) sa zaoberá Lorokeem (Shattrath City) a Zarevhi (Stormspire, Netherstorm) je majstrom transmutácie.

Ak sa vám vaša špecializácia nepáči, môžete sa ju odučiť a vybrať si novú. Je to opakovateľná akcia, podobne ako odučenie talentov však stojí nejaké tie peniažky (osobne odporúčam transmutation špecializáciu….predstava Earthstorm Diamondu navyše je lákavá, najmä keď si predstavíte koľko surovín tým človek ušetrí a čo dostane za jeden kus O.o).

Elixíry (tie, čo zvyšujú atribúty) sa delia do dvoch kategórií – Battle (používa sa na boje – ofenzívny) a Guardian (používa sa preventívne – defenzívny) elixír. Z každej kategórie môžete mať aplikovaný len jeden elixír. Navyše sa elixíry spájajú s abilitami jednotlivých class, napr. Arcane Intellect. Zvyšujú do 20, ak máte abilitu.

  • recept takisto môžete objaviť náhodne, keď miešate elixíry.
  • Elixíry zvané Flasks sú nápoje, ktoré dávajú silné buffy, a takisto pretrvajú smrť, čo je vhodné v battlegroundoch a v instanciách.
  • Dokážete si vyrobiť elixír na zvýšenie odolnosti proti jednotlivým druhom spellov.
  • Transmutujte Arcanite a predávajte ho iným.
  • Buffy z elixírov sa nie vždy spoja so spell buffmi
  • Ak chcete vytvoriť elixíry Flasks, potrebujete na to Alchemy Lab (laboratórium). Nachádzajú sa vnútri Blackwing Lair a Scholomance (nemyslím, že pre 70lvl to bude problém sa tam prebojovať). A….jedno je takisto aj v Shattrath City :D…

Preložila Yolla

Linda a kľúč od Andary